Možná vás překvapí, že se teď budeme zabývat spíše výhodami. Odjakživa pravděpodobně slýcháváte, že je kofein škodlivá a závislá látka. Věděli jste ale, že má pití kofeinu v dostatečné míře své benefity?

O tom, že zrychluje metabolismus, zvyšuje bdělost a podporuje spalování tuků jste asi už slyšeli. Je ale vhodný i při léčbě migrény a různých dýchacích cest (jako je například astma), pro osoby s rizikem onemocnění jater, snižuje riziko Parkinsonovy choroby, snižuje bolest a zvyšuje účinky léků a mimo jiné se jedná o silný antioxidant.

Dalším jeho přínosem je zlepšení stavu mysli, nálady, snížení deprese a podpora růstu mozkových buněk. Někdo může kofein považovat za placebo. V našem těle se ale opravdu po konzumaci kofeinu něco děje, konkrétně se nám stimuluje centrální nervová soustava a hormony (adrenalin a dopamin). To je i důvod, proč sportovci kofein pijí. Výzkumy prokázaly, že kofein zvyšuje sportovní výkony u jízdy na kole, maratonu, ale i sprintu a týmových sportech. Podporuje také regeneraci svalů při vstřebávání glykogenu.

Netvrdíme však, že konzumace velkého množství kávy a kofeinu je bezproblémová, to určitě ne. Nic se nemá přehánět, a ačkoliv si lidstvo na obrovský denní přísun kofeinu zvyklo, není to dobře. Tělo si totiž lehce na kofein zvykne, a když se jím „předávkujete“, tyto benefity rychle vymizí. O tom se ale dočtete dnes už pomalu všude.

Tímto článkem jsme chtěli spíše poukázat na plusy, které káva a kofein má. A když s těmito informacemi dobře vynaložíte, vaše láska ke kávě se může jen prohloubit. Stejně jako se to stalo nám s naší kávou